ایمپلنت فوری مشهد | ایمپلنت بدون جراحی | ایمپلنت پانچ

2021/12/05 0
-شاخص.jpg

ایمپلنت فوری مشهد | ایمپلنت بدون جراحی | ایمپلنت پانچ

ایمپلنت فوری مشهد: امروزه بهترین روش برای جایگزینی دندان های از دست رفته، استفاده از روش ایمپلنت می باشد.
در این مقاله به تشریح ایمپلنت به روش پانچ می پردازیم.

در ایمپلنت به روش پانچ ابتدا با استفاده از تصاویر اسکن دهان و  CBCT، فک بیمار شبیه سازی می شود تا موقعیت مناسب برای کاشت ایمپلنت با در نظر گرفتن نوع فک بیمار و محل سینوس و عصب مشخص شود.

تفاوت ایمپلنت معمولی و پانچ

ایمپلنت پانچ یا روش فلپ لس Flapless:

ایمپلنت به روش پانچ که به آن ایمپلنت فوری، ایمپلنت بدون جراحی و یا ایمپلنت فلپ لس هم می گویند.

یک نوع ایمپلنت بدون جراحی و فوری است و بیشتر برای افرادی که دارای  استخوان مناسب و کافی هستند کاربرد دارد. اگر شرایط استخوان فک بیمار مناسب باشد از روش پانچ بدون نیاز به باز کردن لثه استفاده می شود.

ایمپلنت پانچ یکی از کارآمد ترین شیوه ها برای جایگزین کردن دندان از دست رفته است. در شیوه های معمول لثه شکاف داده می شود و پس از آن دندانپزشک جراح، ایمپلنت را با زاویه و موقعیت مناسب در استخوان قرار دهد. اما در روش پانچ شکاف و برش در کار نیست.
با کمک این روش روند بهبودی سریع تر رخ می دهد. چرا که در پروسه کاشت بافت های اطراف دندان آسیب کمتری دریافت می کنند.

پانچینگ یک تکنیک ساده در ایمپلنت می باشد که  به وسیله آن می توان ایمپلنت را بدون بریدن وکنار زدن ِ‌کامل ِبافت لثه درآن قرار داد.
در روش پانچ هرگز یکپارچگی پاپیلای میان دندانی مختل نمی شود.

 

شرایط کاشت ایمپلنت پانچ:

یکی از مهم ترین ضروریات ایمپلنت فوری یا پانچ وجود استخوان کافی است. دندانپزشک با بررسی اسکن های مخصوص ایمپلنت امکان کاشت ایمپلنت پانچ را در بیمار ارزیابی می کند. اگر بیماری استخوان محکم و کافی در فک موجود نداشته باشد و یا قطر و عرض استخوان محدود باشد امکان انجام این روش وجود ندارد. همچنین لثه باید دارای بافتی نرم باشد.

با پیشرفت تکنولوژی و با استفاده از روش های تصویربرداری مدرن می توان به خوبی کیفیت استخوان و وضعیت محل کاشت دندان را ارزیابی کرده و بدون بدون نیاز به برش و جراحی این ایمپلنت را داخل لثه قرار داد.

ایمپلنت پانچ
ایمپلنت فوری مشهد

ایمپلنت به روش پانچ برای چه کسانی مناسب است؟

ایمپلنت پانچ برای کسانی که از جراحی و یا خونریزی ترس دارند، ضخامت و قطر استخوان مناسبی دارند، زمانشان برای انجام جراحی محدود است، آستانه تحمل پایینی دارند و یا افرادی که به علت ابتلا به برخی از بیماری ها همچون بیماری های مرتبط با قلب و یا فشار خون از کاشت ایمپلنت به روش جراحی اجتناب می کنند، بسیار مناسب است.

ایمپلنت فوری مشهد

مراحل کاشت ایمپلنت پانچ عبارتند از:

مرحله اول ایمپلنت:
۱- تهیه اسکن و رادیوگرافی مخصوص CBCT (عکس ایمپلنت) از فک و دندان ها و بررسی امکان کاشت ایمپلنت به روش پانچ

۲- بی حسی موضعی و سوراخ کردن استخوان فک بدون برش لثه

۳- قرار دادن پایه ایمپلنت در استخوان

مرحله دوم ایمپلنت:
۵- پس از گذشت  دو الی سه ماه  ایمپلنت با استخوان فک پیوند خورده و وقت آن است که روکش ایمپلنت را قالب گیری و نصب کرد.

۶- تهیه قالب از محل ایمپلنت و دندان های کناری که معمولا تا دو هفته زمان می برد.

۷- ساخت روکش در در لابراتوار که جنس روکش بنا به انتخاب بیمار ممکن است تمام سرامیکی (زیرکونیا) یا از انواع دیگر آن باشد.

۸- نصب روکش نهایی ایمپلنت

در روش PUNCH FLAPLESS TECHNIQUE لازم است که لثه به قطر و طول ایمپلنت متناسب با ناحیه، سوراخ شود.

پس از ایجاد حفره در استخوان، قطعه اصلی ایمپلنت (فیکسچر) داخل آن قرار گیرد و روی آن پیچی به نام Cover Screw قرار می گیرد.

پس از گذشت مدت زمان سه ماه عمل هم جوشی با استخوان صورت می گیرد و قطعه ایمپلنت به جزئی از بدن تبدیل می شود. در این زمان متخصص ایمپلنت شما کاور اسکرو را برداشته و به جای آن قطعه اباتمنت یا همان اتصال دهنده دندان به روکش را قرار می دهد. این قطعه نقش دندان تراش خورده را ایفا می کند و پس از آن قالب گیری برای ساخت روکش انجام می گیرد. پس از ساخته شدن روکش در لابراتوار بر روی اباتمنت چسبانیده می شود.

ایمپلنت فوری مشهد

مزایای ایمپلنت به روش پانچ

– کاهش زمان مورد نیاز برای کاشت دندان

– کاهش میزان درد در بیمار

– کاهش خونریزی

– به حداقل رسیدن تورم، کبودی و عوارض بعد از کاشت ایمپلنت

– کاهش احتمال پس زدن و تحلیل استخوان در لثه. زیرا هر بار برش و کنار زدن لثه موجب می شود که نیم میلی متر در استخوان تحلیل ایجاد شود. در روش پانچ این اتفاق نمی افتد.

– به حداقل رسیدن احتمال عفونت در لثه که این عفونت عدم موفقیت در کاشت را به دنبال دارد.

– سرعت انجام کار حین پانچ کردن و نصب

-عدم نیاز به بخیه

-عدم صدمه به لثه و استخوان

 

عوارض احتمالی ایمپلنت:

  • نصب ایمپلنت با جراحی انجام می‌شود پس عوارض مربوط به یک جراحی مانند عفونت و یا شل شدن و از دست رفتن ایمپلنت ممکن است رخ دهند. که هم به عملکرد بیمار و هم به عملکرد جراح مرتبط است.
  • سوراخ شدن سینوس فک بالا و گاهی اوقات کف بینی شما است.
  • اگر اندازه ورود ایمپلنت بیش از چهار میلی متر باشد می تواند منجر به عوارضی چون سینوزیت شود.
  • لازم به ذکر است که بنا به تشخیص جراح، فرد کاندید نصب ایمپلنت تحت شرایطی ممکن است ضمن جراحی ایمپلنت به پیوند استخوان و یا جراحی سینوس لیفت هم نیاز داشته باشد.
  • چنانچه اشتباهاتی در تشخیص جراحی شما وجود داشته باشد و ایمپلنت به نحوی نادرست نصب شود، باعث می شود که به عصب فک تحتانی شما آسیب برسد و در قسمت لب پایین و چانه بی حسی طولانی‌مدت به وجود آید.

 

قیمت پانچ دندان

قیمت پانچ دندان، به عوامل مختلفی وابسته است. عواملی نظیر نوع و برند ایمپلنتی که بیمار یا دندانپزشک انتخاب می کند، هزینه لوازم مصرفی جانبی که هنگام انجام کار مورد نیاز است بطور مثال پودر استخوان  و موارد دیگر همه و همه در قیمت نهایی کاشت ایمپلنت به روش پانچ موثر هستند. برای اطلاع از قیمت به واتساپ داخل سایت پیام دهید و یا از طریق دایرکت پت اینستاگرام ما به آدرس dr_chalak با ما در ارتباط باشید.

لازم به ذکر است که پانچ کردن دندان، نیاز به تخصص، مهارت و دقت زیادی در پروسه انجام کار دارد. همچنین تشخیص مواردی مثل کیفیت استخوان فک بیمار، وضعیت لثه و موقعیت فضای خالی از دندان بسیار مهم هستند. از این رو لازم است که در انتخاب یک دندانپزشک متخصص ایمپلنت که تخصص و تجربه کافی را دارد، نهایت دقت را مبذول کرد.

در ایمپلنت پانچ، نوع ایمپلنت مهم نیست. آنچه حائز اهمیت است عرض استخوان است. اگر عرض استخوان بسیار زیاد باشد می‌توان به راحتی لثه را پانچ کرد و ایمپلنت را جایگذاری کرداما اگر عرض استخوان بسیار کم باشد دندانپزشک ترجیح می‌دهد به بررسی استخوان و تحلیل رفتن و نازک شدن آن پس از سوراخ کردن بپردازد و مناسب بودن ارتفاع استخوان را تائید کند.

 

علی رغم ساده به نظر رسیدن این مرحله  دندانپزشک باید تجربه کافی برای انجام صحیح آن داشته باشد.پزشک متخصص باید پس از ارزیابی کیفیت استخوان ، ایمپلنت را درون استخوان ایجاد شده قرار دهد.

 


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *