کامپوزیت ونیر دندان 🦷❤

2015/09/08 2

کامپوزیت ونیر ماده ای خمیری شکل در دندانپزشکی که جهت  اصلاح طرح لبخند، مانند خمیری نازک روی سطح جلویی دندان توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی مالیده و سپس فرم و شکل داده می شود.
کامپوزیت ونیر را معمولا با نام های ونیر کامپوزیت، لمینت کامپوزیتی و کامپوزیت دندان می شناسند.
دوام و کیفیت مواد کامپوزیتی به واسطه کامپوزیت های نانو چند برابر شده و استحکام این مواد باعث شده تقریبا برای رفع بسیاری از مشکلات زیبایی دندان مانند رفع شکستگی و لب پریدگی دندان ، بلند کردن دندان، پر کردن دندان، بستن فاصله میان دندان ها و سفید کردن دندان ها از این روش دندانپزشکی زیبایی استفاده کرد، ضمن اینکه در این روش که روشی محافظه کارانه است به تراش دندان نیز نیازی نیست.

 

مدت زمان انجام کامپوزیت ونیر:

انجام کامپوزیت ونیر که معمولا برای طرح لبخند فرد استفاده می شود معمولا شامل 8 تا 10 دندان برای هر فک می باشد که قابل انجام در یک جلسه و درصورت تمایل بیمار در دو جلسه می باشد.

مدت زمان کوتاه درمان (تنها در یک جلسه) و هزینه پایین کامپوزیت ونیر و همچنین امکان ترمیم آسان در صورت شکستن و ترک خوردن ونیر کامپوزیت (به واسطه جویدن جسم سخت و یا ضربه) باعث شده این روش به یک روش بسیار کاربردی و محبوب تبدیل شود.

نحوه انجام کامپوزیت ونیر

در حقیقت نحوه انجام کامپوزیت ونیر به این صورت است که دندانپزشک یک لایه نازک از مواد کامپوزیتی را بر روی سطح بیرونی دندان قرار می دهد و به آن شکل و فرم داده  و سپس با نور مخصوص (دستگاه لایت کیور) باعث سخت و سفت شدن مواد کامپوزیتی می شود، بعد از آن با پرداخت کامپوزیت آن را صیقلی و براق کرده و ظاهری متناسب با صورت و دهان شما را شکل می دهد.
از آنجا که این لایه کامپوزیتی قرار داده شده بسیار نازک است، نیازی به تراش دندان نیست و روش محافظه کارانه به حساب می آید. اما در صورتی که این درمان زیبایی را بجای ارتودنسی برای اصلاح جلو و عقب بودن دندان ها بخواهید در صورت نیاز مقدار کمی از دندان ها تراش داده می شود.

برای انجام کامپوزیت ونیر قبل از کار بایستی سطح دندان آماده انجام کار باشد. به این صورت که چنانچه پوسیدگی دارد، برداشته و ترمیم شود و همچنین در صورت عقب و جلو بودن سطح دندان ها،  به منظور مرتب کردن نامرتبی خفیف دندان ها شاید نیاز به تراش مقدار کمی از سطح بیرون زده باشد.
جهت انجام کامپوزیت ونیر نیازی به قالب گیری و ارسال به لابراتوار دندانپزشکی نیست و تماما در مطب دندانپزشکی توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی انجام می گیرد.
این روش وابستگی زیادی به هنر و تجربه دندانپزشک دارد.

 

موارد استفاده از ونیر کامپوزیت:

 • رفع زردی دندان ها
 • از بین بردن فاصله بین دندانی(دیاستم)
 • اصلاح بهم ریختگی دندان ها و ظاهر آنها
 • بلند کردن دندان ها به همراه انجام روش لیفت لثه
 • درمان فوری جایگزین ارتودنسی در بعضی موارد و یا اصلاح بعضی ایرادات فکی بجای انجام جراحی فک

استحکام و دوام کامپوزیت ونیر

روش کامپوزیت ونیر در صورتی که با مواد درجه یک و به درستی انجام شود ، یکی از مقاوم ترین و با دوام ترین روش های زیباسازی دندان است ، این مواد پس از سفت شدن از استحکام بالایی برخوردار هستند.
البته پوسیده شدن دندان طبیعی حتی پس از استفاده از این روش امکان دارد و در صورت رعایت نکردن بهداشت دندان دچار مشکلات عفونت ریشه و نیاز به درمان عصب کشی خواهید داشت.
پوسیدگی دندان طبیعی هیچ ارتباطی با بودن کامپوزیت و یا دیگر روش های زیبا سازی دندان ندارد.

 

طول عمر کامپوزیت ونیر

طول عمر کامپوزیت ونیر انجام شده با توجه به عادتهای بیمار مانند جویدن ناخن یا استفاده از دندان ها برای جویدن اجسام سخت ، بهداشت دندان ها ، رژیم غذایی ، جنس دندان ها و دندان قروچه بستگی دارد. ( در مورد افرادی که داری دندان قروچه هستند می توان از نایت گارد استفاده کرد).
هر چند اگر کامپوزیت ونیر به درستی توسط متخصص دندانپزشکی زیبایی انجام شده باشد و مراقبت بیمار نیز همراهی کند ، کامپوزیت ونیر جز یکی از درمان های با دوام محسوب می شود.
اما بطور میانگین این روش در حدود 15 سال ماندگاری دارد.
سن مناسب برای انجام کامپوزیت ونیر
این روش معمولا محدودیت سنی ندارد اما استفاده از این روش در سنین پایین و قبل از سن بلوغ در کودکان و نوجوانان توصیه نمی شود.
در سنین پایین به دلیل تکمیل نشدن رشد دندان ها پس از مدتی بین لثه و دندان فاصله ایجاد می شود و ظاهر نامناسبی شکل می گیرد.

مدت زمان انجام کامپوزیت ونیر

همانطور که در بالا گفته شد انجام کامپوزیت دندان تنها در یک جلسه امکان پذیر است و می توان از ۸ تا ۱۰ دندان را در یک جلسه کامپوزیت کرد.

مدت زمان لازم برای انجام کامپوزیت ونیر حدود 3 الی 4 ساعت است و به دلیل عدم نیاز به بی حسی در صورت نیاز بیمار می توان بین انجام کار استراحت نماید. همچنین این روش ممنوعیتی برای خانم های باردار ندارد.
عوارض کامپوزیت دندان:

کامپوزیت دندان همانطور که در مطالب قبلی گفته شد روشی کاملا محافظه کارانه بوه و اگر بدرستی انجام شود هیچ گونه  عوارضی نخواهد داشت.
بستن فاصله دندانی (دیاستم دندانی) با کامپوزیت ونیر همرنگ دندان

 

 

سن مناسب برای انجام کامپوزیت ونیر

به دلیل محبوبیت روش های اصلاح طرح لبخند ، افراد بسیاری در هر سنی تمایل دارند دندان های خود را زیبا نشان دهند.
همانطور که گفته شد کامپوزیت دندان در پوشش بدرنگی دندان و یا رفع بد شکلی دندان ها کاربرد دارد ؛ بهره گیری از
هر چند در موارد خاص مانند وجود نقص ژنتیکی که باعث بد شکل شدن مادرزادی دندان ها شده است می توان از این روش استفاده کرد ، البته هر چند مدت یکبار دندان کامپوزیت شده نیاز به ترمیم دارد.

انتخاب رنگ در کامپوزیت ونیر

خیلی از افراد به واسطه گسترده بودن رنگ در این روش تمایل دارند جهت سفید کردن دندان ها ، کامپوزیت ونیر را انتخاب کنند.
اما با توجه به اینکه اصلاح طرح لبخند با تکیه بر معیارهایى مانند جنسیت افراد ، سن رنگ پوست چهره بیمار انجام می شود ، بهتر است دندانپزشک را در جلسه مشاوره ، یعنی دقیقا قبل از شروع درمان کامپوزیت ونیر از انتظارات خود مطلع نماید تا با توجه به معیار های فوق و سلیقه شما رنگ کامپوزیت ونیر انتخاب شود.
در برخی از افراد تمایل به انتخاب سفیدی زیاد دندان نیز به درخواست بیمار امکان پذیر است.
بهتر است هنگام انتخاب رنگ به تجربه و پیشنهادات دندانپزشک توجه کرده و نظر افراد دیگر مانند دوستان و نزدیکان خود را جویا شوید تا انتخاب رنگ کامپوزیت ونیر ساده تر شود.

هزینه کامپوزیت ونیر دندان چقدر است؟

برای پاسخ به این پرسش باید گفت این هزینه بسته به جنس کامپوزیت و دستمزد دندانپزشک می تواند متفاوت باشد برای اطلاع از قیمت کامپوزیت ونیر می توانید به دایرکت پیج اینستای ما پیام دهید. اینستاگرام ما: Dr_chalak
و یا با شماره 09351159306 و یا 05138438901 تماس بگیرید.

تعدادی از نمونه کارهای کامپوزیت دکتر چالاک:

اگر شماهم علاقه مند به بهبود و زیبایی لبخند خود هستید می توانید جهت دریافت مشاوره رایگان حضوری به مطب مراجعه و یا به صورت غیر حضوری با ارسال عکس به دایرکت اینستاگرام ما و یا تلگرام و واتساپ ما ارسال نمایید.

انجام لمینیت، کامپوزیت، ایمپلنت و سایر موارد دندانپزشکی برای افراد پر مشغله مانند بازیگران و غیره با هماهنگی قبلی و خارج از ساعات اداری حتی در روزهای تعطیل امکان پذیر می باشد.

شعار همیشگی ما: زیبایی را از لبخــــندت شروع کن


2 دیدگاه

 • الناز

  2020/02/10 در 12:55 ب.ظ

  سلام
  برای رنگ کامپوزیت ونیر میتونیم قبلش رنگ هارو ببینیم ؟

  پاسخ

  • دکتر چالاک

   2020/02/10 در 12:58 ب.ظ

   سلام
   قبل از شروع کار چند نوع رنگ بر روی دندان شما برای تست گذاشته میشه تا نوع رنگ رو انتخاب کنید

   پاسخ

پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


مشهد-احمدآباد-بین ابوذرغفاری 2 و 4 – پلاک 123-واحد 4


مشاوره رایگان (تماس تلفنی، تلگرام واتساپ)

0098-9371159306پذیرش و نوبت دهی:

0098-38438901ما را در اینستاگرام دنبال کنیدکلیه حقوق این سایت برای دکتر محمدرضا چالاک محفوظ می باشد.